Zima na Kopaoniku
Kad princ zabrani pušenje
Jedni dolaze da se odmore krijući se od očiju javnosti, drugi da budu primećeni. Jer, zimovanje na ovoj planini je i dalje in
Najveći broj puteva ljubitelja skijanja i ove zime vodi na Kopaonik. Doduše, srebrna planina i dalje je dostupna samo onima sa dubljim džepom, a u hodnicima ekskluzivnih hotela i na ski-stazama mogu da se sretnu i gosti iz Makedonije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine. O kakvim gostima je reč najbolje govori vozni park ispred hotela "Grand". Sa točkovima utonulim u dubokom snegu šepure se tu najnoviji modeli "audija", "mercedesa", BMW-a, "pežoa".
Prava navala zbila se u vreme novogodišnjih i božićnih praznika. Mališani su imali mini raspust, a političari, biznismeni i kulturni poslenici došli su da se odmore, neki i da nešto zarade. I dok su jedni pokušavali da se sklone od očiju javnosti, krijući se iza kapa, šalova i naočara, drugi su se svojski trudili da budu primećeni. Jer, provesti nekoliko dana na Kopu je in. O tome se priča i pre odlaska i po povratku.
Princ Aleksandar sa princezom Katarinom i sinovima boravio je nekoliko dana na Kopaoniku. Princu je ovo bila druga poseta našem najpoznatijem zimskom ski-centru. Primedbe je imao jedino na vremenske uslove, jer je tih dana ili bila magla ili je šibao jak vetar pri izuzetno niskoj temperaturi. Nije mogao da shvati ni one koji su vreme provodili u zadimljenim prostorijama. "Sad svi napolje na skijanje, a doveče sedite, pijte i pušite", rekao je pola u zbilji, a pola u šali kada je ušao u jednu takvu prostoriju. Iako vremenski uslovi nisu bili baš povoljni za izlazak na stazu, princ se uputio tamo. I pokazao zašto je proglašen za najboljeg skijaša u vreme kada je bio vojnik. Filip i Aleksandar su majstori u snoubordu. A možda su se opredelili za dasku da ne bi pomutili očevu slavu. Ili možda da ne bi ostali u njegovoj senci. Ko zna.
Najsigurnije je u maminom zagrljajuNele Karajlić se trudio da ne privlači pažnju. Želeo je da mu boravak na planini bude zaista odmor. A osoblje hotela, gde su boravili Dejan Savićević, ministar Dragan Milovanović, političar Dragan Marković, nije htelo da komentariše ponašanje svojih uvaženih gostiju. Fudbaleri "Obilića" koji su bili na visinskim pripremama od silnih obaveza i karantinskih uslova nisu se mnogo mešali sa gostima.
Turistički radnici sa Kopaonika svojski su se potrudili da sezonu dočekaju spremno. Ovih dana "Geneks" je u svojim objektima i cene snizio kako bi i oni sa plićim džepom mogli sebi da priušte koji dan na planini. Poseban novitet ove godine jeste klizalište otvoreno tokom školskog raspusta. Mališani mogu da se zabave i u novootvorenom Internet kafeu u hotelu "Grand", a uskoro će da proradi i kafe-bioskop.
Da li zbog poprilično visokih cena, ili pomanjkanja drugih sadržaja, tek u najvećem broju objekata je slika ista. Zbog lošeg vremena i nemogućnosti da se izađe na stazu, gosti vreme prekraćuju u holu igrajući karte, jamb, šah. U isto vreme kafići su bukvalno prazni.
Karađorđevići su rado pristali da stanu ispred kamere našeg fotoreporteraKraj je vikenda, sneg veje, veliki broj automobila je zavejan, a neki bi da krenu na put. Iz dubokog snega gotovo je nemoguće iščupati vozila. Tu na scenu stupaju dovitljivi gorštaci. Šetaju oko hotela sa lopatama, metlama i lancima u rukama. Čupanje zavejanih kola staje pedeset dinara. A šta zaista koliko košta na Kopu? U prestižnom hotelu "Grand" sada po sniženim cenama polupansion u dvokrevetnoj sobi košta preko tri hiljade dinara dnevno. Sedmodnevni ski-pas staje bezmalo četiri hiljade. Ko hoće u bazen dnevna karta je oko šest stotina dinara, a za pola sata u džakuziju plaća se oko trista dinara. Kafa je od 60 do 100 dinara, čaj 60, sok od 100 do 150, a pljeskavica je 100 dinara. Do nekog odredišta se može i saonicama sa konjskom zapregom ako platite 50 dinara. Ukoliko se mališanima prohte da skaču na trambolini, za deset minuta roditelji treba da plate sto dinara. Onima koji vole brzu vožnju na raspolaganju su motorne sanke. Sat vremena je 40 evra.
Princeza Katarina uživala je u šetnjiIza ponoći na Kopaoniku vlada apsolutna tišina. Opijena vazduhom i umorna od skijanja i šetnji, većina gostiju je u dubokom snu. A onda nešto zaurla i zatutnji. Nebo zaparaju svetla. Ne, nisu automobili. To mladi momci testiraju svoje motorne sanke. Nešto slično ili već viđeno, kao na beogradskim ulicama kada leti iza ponoći moćni dvotočkaši na kojima iza vozača sede devojke jure ka cilju. Policajaca nema, a verovatno im i nije posao da kontrolišu ove vozače. Imaju oni dovoljno muka preko dana. Oni koji su stigli na zimovanje neke navike nisu ostavili kod kuće. Automobilima bi da uđu u hotel. Ionako tesne ulice, pa još zatrpane snegom, sa vozilima parkiranim i levo i desno veliki su problem za savesne vozače. Treba se provući između, a kontrolisati automobil je prava umetnost. Promrzli policajci trče od jednog do drugog gotovo moleći da ne parkiraju tu i da se nekud sklone.
Ako si bio na Kopaoniku, a nisi svratio u kafanicu "Suri", onda kao i da nisi bio na srebrnoj planini, kažu svi. U tom omalenom objektu, čiji krov samo viri iz snežnih nameta, vreme kao da je zaustavljeno pre nekoliko stotina godina. Neko tamo ide zbog ognjišta u kome je vatra zapaljena 14. decembra 1994. godine i od tada neprekidno gori, neko zbog topline drveta od kojeg je sve napravljeno, neko zbog domaće kuhinje i pića koji imaju čudna imena, neko zbog posluge. Tu nema konobara. Tamo su peharnici koji "vino za mušku decu" sipaju iz bokala u čaše sa visine od oko tri metra. Gazda Suri tamo drži i svoje vrsne časove istorije. Gosti mogu da doznaju čak i to da je izvorno ime planine Kopanik, te da meštani potkopaoničkih sela i danas kažu: "Idem u Kopanik".
Grane borova i jela povile se pod teretom snega. Prava zimska slika. Pod nogama škripi sneg stegnut na 16 stepeni ispod nule. Sa krova vise ledenice. Reže hladan vetar. Fotoaparat blokira. Priroda kao da se brani od pokušaja da bude ovekovečena na fotografiji. Možda zato što stalno menja svoje lice i zato što će već u sledećem trenutku da ponudi nešto novo. Neponovljivo. I to je Kopaonik.
Ognjan RADULOVIĆ
Snimio Željko SINOBAD