VAŠI UTISCI SA ZIMOVANJA

K o p a o n i k  2004

Javite se sa Vašom pričom o lepim i manje lepim detaljima boravka na Koaponiku. Dajte korisne savete onima koji tek treba da idu na zimovanje.
Vaša razmišljanja o odnosu cena na Kopaoniku sa ponuđenom uslugom u smeštajnim objektima i na skijalištu.

Svoje utiske
, kao i komentare pošaljite na mail sezona2004@skijanje.co.yu

Detaljnije o Ski centru Kopaonik >>>
Reagovanja na cenu ski pasa    > > >

Utisci sa  KOPAONIKA ski-sezona 2004:


   

      27.08.2004. BLIC 

Da li će se i ove godine skijaši na Kopaoniku baviti novim ekstremnim sportom

         Slalom preko bombi

        Dok građani Srbije još razmišljaju o tome gde bi mogli da se sklone od vrućine, u Vojsci SCG gledaju kako da namaknu novac kako bi sprečili da se i ove zime na Kopaoniku skijaši bave novim ekstremnim sportom - skijanjem preko kasetnih bombi.
        Već pet godina dve staze najpoznatijeg zimskog odmarališta, Krčmar i staza Stara Duboka na Suvom Rudištu, zatvorene su za skijaše jer su na oko 2.000.000 metara kvadratnih rasute kasetne bombe prilikom NATO bombardovanja 1999. godine.
        Međutim, to nije sprečavalo skijaše koji te staze smatraju najzanimljivijim da kroče na te terene i skijaju preko bombi. Dok su njihovi izgovori da ipak preko tih bombi ima pet metara snega, inženjerci VSCG kažu da verovatnoća da neka od tih bombi eksplodira nije mala, jer je čak moguće da se aktiviraju preko zračenja magnetnog polja, recimo mobilnog telefona.
        Većina bombi se na skijaškim stazama zarila u zemlju na 10-20 centimetara dubine. Ove naprave mogu bez problema da raznesu vozilo ili čoveka.
        Pukovnik Dragan Veličković iz Uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane kaže da je NATO na prostor SCG bacio 35.000 kasetnih bombi. Oko 10 odsto njih ne eksplodira po izbacivanju. -Nažalost, atraktivne su za decu jer su najčešće obojene u jarke boje - objašnjava on.
        Pukovnik Veličković kaže da ne postoji pouzdan podatak koliko je kasetnih bombi rasuto po Kopaoniku. - Bilo je više pokušaja da se Kopaonik očisti, ali posao nije završen i potrebno je da se razminira još oko 70.000 metara kvadratnih - kaže Veličković.        
        Pre bombardovanja Krčmar je bio popularna staza kod stranaca, prevashodno Engleza, pa je za raščišćavanje terena zainteresovan i „Geneksov“ hotelski kompleks, jer bi to značilo priliv stranih turista.
        Da bi se posao doveo do kraja, potrebno je oko tri milona evra koje Vojska SCG nema. Međutim, u Ministarstvu odbrane „Blicu“ je potvrđeno da će jedinice inženjerije u narednih mesec dana otpočeti raščišćavanje Kopaonika, ali da je za to potreban novac. Do sada su sredstva obezbeđivana iz međunarodnih donacija, preko Međunarodnog fonda za deminiranje koji se nalazi u Ljubljani. Vojska je uputila zahteve stranim donatorima za potreban novac, ali administracija koči celu stvar.
        Da bi teren po međunarodnim standardima bio proglašen bezbednim, mora da bude obrađeno 99,6 odsto sumnjive površine i onda nadležna državna institucija izdaje sertifikat da je područje bezbedno. Oko hotela „Bačište“ na Kopaoniku do sada je izvađeno 39 bombi ove vrste, a na prostoru Krčmara bombe su primećene oko žičare.

Nikola M. Jovanović

   

10.04.2004.
        Veliki pozdrav od učenika i profesora  OŠ ''Dositej Obradović '' iz Beograda. Redovni smo gosti Kopaonika kao i vašeg sajta. I ove godine smo proveli sedam dana na našoj lepoj planini i bilo nam je jako lepo, zato vam šaljemo sliku sa Pančića koja je dokaz da smo uspešno završili obuku skijanja.
 
        Moramo da se ovim putem zahvalimo g-dinu Mići iz ski servisa hotela ''Olga Dedijer'' na ljubaznosti i predusretljivosti.
                                                                                     
                                                                                 prof. Đorđe Jerković

 

23.03.2004

    Pre tri dana sam se vratila sa Kopaonika (13.03. - 20.03.) i mogu vam reci da sam se izuzetno lepo provela i da mi je zao sto nisam mogla ostati jos koji dan vise. Moje drustvo i ja smo bili smesteni u vojnom odmaralistu gde se gosti retko srecu sa osobljem tako da tu nismo ni mogli imati primedbe. Sto se tice usluge po kaficima mogu reci da ni tu nismo imali negativna iskustva. Jedino na sta treba obratiti paznju je da vam konobari donesu racun, jer mi se cini da hoce da "zavrnu". Cene su, razume se, malo vece nego u Beogradu, ali su uglavnom prihvatljive. Naravno postoje i izuzeci, samo cu pomenuti "Ski skolu" gde vodka kosta 195 dinara, a ni ostala pica nisu sa normalnim cenama. Olaksavajuca okolnost je ta sto na ulazu postoji cenovnik koji je tu verovatno postavljen da bi odbio "obicne smrtnike". Dobro zezanje je bilo u kaficima "Bistro" (tehno muzika) i "Andrea" (domaci dens i narodnjaci). Ovde cu stati sa utiscima o cenama i usluzi, i preci cu na one bitnije stvari zbog kojih sam i otisla na Kop.
 
    Vreme je bilo predivno svih sedam dana. Sunce je grejalo, a opet je bilo dovoljno snega za skijanje. Moram se pohvaliti da sam pocela da skijam. Na to me je podstakao vas sajt i moj momak. Imala sam sjajnu instuktorku iz Geneksove ski skole, Sonju (064/12-33-267), koju sa zadovoljstvom preporucujem svima koji se odluce da uzmu casove skijanja. Odvozala sam skoro sve plave staze plus crvenu Duboku. Zaista sam odusevljena ovim sportom! Sto se tice novog sistema za ulazak na zicaru, ne znam kako je bilo ranije, ali meni se ovo resenje cini dobro. Videla sam da su se pojedini skijasi zalili sto je senzor postavljen nisko, ali ja sa svojih 158 cm visine nisam imala problema :). Uzmimo u obzir da su na stazama prisutni i mladji i nizi narastaji nego sto sam ja, da li senzor treba postaviti tako da oni skacu, umesto da se visi sagnu!?!?! Guzvi nije bilo sem na zicari Mali Karaman, koju sam u podnevnim satima izbegavala.
     Ne mogu a da ne izrazim svoje cudjenje kako je dozvoljeno vozacima motornih sanki da voze po sred pocetnickih staza, prepunih male dece!?!?!
     Ako zanemarim trenutke provedene u oblacima izduvnih gasova motornih sanki vazduh je stvarno cist i to se posebno primecuje u casovima dokolice dok se vozite zicarom. Priroda je predivna posebno sada kada je prolece na pomolu jer su u senci jos uvek sneg, led i zima, dok su gole, osuncane proplanke ukrasile visibabe i drugo planinsko cvece.
 
Toliko od mene, do sledece zimske sezone :).
 Pozdrav svima! Bojana

16.03.2004

     Evo opet od mene neke sličice sa skijanja! Opet sam posetio Kopaonik i malo
uživao u lepom vremenu. Šaljem ti par slika pa ti odaberi koje su za sajt! Ja nisam
mogao odlučiti. Slikane su 14.03.2004.
      Miško, Vlasotince.

     
 

09.03.2004.
     Zima sa dosta snega, ali na žalost to je sve. Kopaonik su uništili svi oni koji misle da nesto znaju o Kopaoniku, skijanju i turizmu. Beogradski hohštapleri i potkopaonički turistički radnici tj. pružaoci individualnih usluga kao što su npr. čiđć
enje parking mesta i ostala grebanja. Izuzetno vulgarno. Imate utisak neviđenog mentalnog maltretiranja, kao da ste pali sa marsa a oni završili Sorbonu.
     Dane bi bilo sve tako pobrinula se privatna firma mislim da je rec o ZELITOURS koji su zakupili JAT apartmane. Predivna usluga i ljubaznost kao i zelja da vam zaista bude prijatno, izdvajaju ovaj objekat od sveopstg lošeg utiska. Bio sam porodično za vikend od 5 do 7 marta i opet ću, sledeci, mada mi je želja da se još malo proskijam na padinama Pirina u Banskom u Bugarskoj, koje na našu opstu žalost prednjači jako puno Kopaoniku.

     VojkanZ. iz Negotina
 

09.03.2004.
     Što svi kukate na taj Kopaonik?

Pa šta ste očekivali toliko?
Cene su Vam bile iste kao u Evropskim ski centrima - što lepo niste otišli tamo?
Trebali ste kao ja - svako veče na promciju nekog alkoholnog pića sa društvom, pa prespavate dan jer će i onako biti maglovit i utisci bi vam bili FENOMENALNI ! ! !
      PS. Spremam se za reprizu i jedva čekam da provedem jos 7 dana na Kopaoniku!
 
Pozdrav svima
  Dragana
 

09.03.2004.
     Boravili smo na Kopaoniku od 21-28 februara ove godine. Prosle godine smo takodje boravili u istom periodu na Kopaoniku. Odseli smo u Hotelu Grand kao i prosle godine, i mogu da kazem da osim bolje sobe koje smo dobili u tom hotelu nista drugo nam nije ostavilo bolji utisak u odnosu na proslu godinu. Nismo imali srece da vidimo sunce osim prvog dana, subote, kada smo stigli ali na zalost tada nismo skijali. Jos samo jedan dan za vreme naseg boravka je bio suncan, tako da smo mogli uzivati. Magla je bila non-stop i bilo je nemoguce skijati. Naravno prvi dan smo skijali samo tri sata, i onda se magla spustila tako da je bilo skoro nemoguce skijati. Medjutim sledeci dan  nismo tako brzo odustali pa smo ceo dan skijali iako su vremenski uslovi bili grozni. Kada smo se popeli na Pancic vidljivost je pala na samo 1 m, a staza naravno na samom vrhu zaledjena. Sada se pitam ko je u celoj prici krivac? Da li Genex (neznam u cijem je domenu odrzavanje staza i ubiranje prihoda od ski liftova) koji ne zaustavljaju rad zicara kada su vremenski uslovi katastrofalni, jer nece da se odreknu prihoda od ski-lifta ili smo mi sami skijasi krivi sto rizikujemo svoje zivote i skijamo u takvim uslovima. Da ne govorimo o kapacitetu zicara koje su prepune. Dobro je ako ujutru odete na Karaman Greben vec u 9 i odatle odete na druge staze. Ako napravite gresku pa negde oko 12 sati se spustite do hotela, onda je bolje i da ostanete da sedite u hotelu jer ce te cekati da se ponovo popnete do zeljenih staza oko 45 minuta. Zao mi je ljudi koji nisu malo bolji skijasi pa su osudjeni na Karaman Greben i Malo jezero jer provedu vise vremena cekajuci na red nego u samom skijanju. Najvise me je iznenadilo to sto je KOP pun, a prica se da je neposecen. U odnosu na proslu godinu ima daleko vise gostiju, sudeci po cekanju u redu za ski-lift.
    U hotelu gde smo mi odseli je bilo dosta Grka, ali starije generacije kojima odgovara KOP za setnju. Naravno ne mozemo ocekivati da neki bolji skijasi, stranci dodju na KOP radi skijanja, po mom misljenju! Ipak se ne moze porediti pripremljenost staza, duzina staza, i uslovi skijanja na KOP-u i u Italiji, Francuskoj, Austriji, Svajcarskoj,… OK, smestaj je povoljan u odnosu na istu kategoriju hotela u ostalim zapadnim zemljama, ali pravi skijasi traze mnogo vise od staza na KOP-u.
    S obzirom da zivim u inostranstvu, za mene je KOP bio savrsena kombinacija da se skijam i u isto vreme na povratku u BG posetim prijatelje I rodbinu. No, medjutim mislim da nam je ovo poslednja sezona provedena na KOP-u. Mnogo mi se dopada KOP, prelepa planina, ali zaista neko treba dobro da organizuje mnoge stvari na toj sneznoj lepotici! Smestaj nema zamerku, ali ako zaista zelite skijati to je skoro ne moguce! Pre nego sto odetete na KOP treba da se naoruzate strpljenjem, i ukoliko niste strpljiva osoba, i spremna na kompromis moj savet je da ne idete na KOP.
    Moram da priznam da sam bila sokirana ponasanjem lekara u lekarskoj ordinaciji u hotelu Grand. Razbolela sam se i bila sam prinudjena da posetim lekarsku ordinaciju. Naravno, kao i sto se moglo ocekivati, nestrucan kadar je uspostavio dijagnozu bronchitis bez merenja temperature. Mozda i nije bronchitis, ali to moje stanje je nekako najlakse bilo objasniti sa bronhitisom. Ta usluga vas kosta dva puta skuplje nego u inostranstvu, a da bi ste imali uvida u sve to moram napomenuti da se merenje pritiska placa extra u iznosu od 800.00 dinara. Neznam da li na tom KOP-u uopste postoji cenovnik ili vam naplacuju u zavisnosti od procene koliko vam je tezak novcanik?!
S.L.

09.03.2004
   Upravo sam se vratio sa skijanja na Kopaoniku i mogu reći da jednostavno komentari koje ljudi šalju nisu realni. Bili smo smešteni u hotelu "AS" u vikend naselju Treska, hotel je fantastican, usluga i ljubaznost kakvu možete sresti u velikim svetskim ski centrima, jednostavno na hotel apsolutno nemam nijednu zamerku, mogu samo od srca da vam ga preporučim. Naravno za one koji su došli na Kop, zbog noćnog provoda i da bi bili viđeni verovatno sledi razočarenje jer cene u lokalima zavise kako vas konobar proceni, ali zato je tu "Rtanj" gde su krofne 20 din, caj 30, sok 50, itd. Jedina ozbiljna zamerka je da su staze mogle da budu bolje pripremljene, ipak metar snega bi trebalo da je dovoljno da nebude leda i hupsera. Ali i pored lošeg vremena sve staze su radile sem" Centra" koji nije radio 2 dana jer je vetar bio jak, tako da komentar kako je radio samo "Karaman greben" jednostavno nisu tačne. Čovek ili neskija ili je početnik pa nezna za ostatak Kopaonika.
Pozdrav
Nemanja iz Beograda
 

08.03.2004
     Kopaonik je potencijalno jedno od najvećih lopovsko-snobovskih gnezda u našoj 'državi', i to kako po pitanju gostiju tako i onih koji treba da nas ugoste (čitati: opelješe po svaku cenu). Stiče se utisak da je Genex jedna mazohisticka organizacija koja kliče: SAMO VI DOĐITE KOD NAS NA KOP, A MI ĆEMO VAM UZETI NOVAC, BIĆEMO NEKULTURNI I BEZOBRAZNI, U SRED PREDIVNOG VEDROG DANA PUSTICEMO VAM JEDNU STAZU PA SE VAS 100.000 GURAJTE NA NJOJ, ČAJ ĆE DA KOŠTA 170 DINARA ITD.
     Monopol cveta, pa tako i na toj 1 stazi koja radi (obično je to Karaman Greben) Genex Ski škole imaju prednost da se proguraju, i to ne samo na žičari već misle i da je staza njihova!
     2004. je zadnja sezona za mene na Kopaoniku!
      Pozdrav,
      Vlada iz Nisa
 

05.03.2004
     Kopaonik? Katastrofa! 15 godina zimujem na ovoj planini braneci je od raznih pljuvanja. Ali je i mom strpljenju dosao kraj. Beskonacni redovi na zicarama, neodrzavane, netabane, pogibeljne staze pune obesnih gonica motornih sanki, neobelezene, nezasticene. Svuda nered i ocigledan nerad, zapustenost, prljavstina, neljubaznost zicnicara, konobara, recepcionarki. Stice se utisak da smo tu zbog njih a ne oni zbog nas. Otimacina novca-opsta. Nikad se ne zna koliko ce isto pice u istom kaficu da kosta. Bitno je da je tu mnostvo dzipova, besnih automobila, i onih koji i ne znaju sta je Pancicev vrh. Ne namecem svoje misljenje, ali moja noga na Kopaonik vise nece krociti. Ukoliko se ne promeni sve. Bas sve.
     Izuzev Olge Dedijer i njenih preljibaznih konobara, direktora i fenomenelne prisne planinske atmosfere.
     Danijela

02.03.2004
     Bili smo malo na Kopaoniku, pa zabelezili provod! Nisam imao prilike sve staze da probam ali po meni nema nicega sto treba da se stidi Kopaonik i organizatori gore. Sve je super i lepo sam se proveo! Jeste da je malo skupo ali postoje i druge planine.Sve pohvale imaju od mene.Nadam se da cu otici jos koji put. Pozdrav

     Misko-Vlasotince

  

01.03.2004
Kopaonik, 13.12. do 17.12.2003.
     Boravio sam u vreme savetovanja pravnika-tradicionalno savetovanje i ujedno "premijera" sezone na Kopaoniku.
Nije bilo dovoljno snega, u redu viša sila! Pravnik sam, razumem situaciju. Mnogo je tražiti nekakav veštački sneg i sično tome, to bi već bio "luksuz".
     Međutim pražava činjenica da čitam u novinama od 14.12.2003.godine da je za početak sezone sve spremno, a u tom momentu šetajući stižem do staze Duboka (crna) i zatičem sajilu tanjirače na zemlji?! Sutradan, na  Mašincu, po vejavici dvojica majstora se vrzmaju oko kabla koji strči iz  zemlje, verovatno da bi montirali nove čitače ski pasa.
     Svemu ostalom što su posetioci ovog sajta rekli na temu-početak sezone, u celini se pridružujem. Fotosi su autentični i verno odslikavaju svarno stanje na skijalištu.
     Pozdrav svima,
Dimitrije.

29.02.2004
Kop 21-28.02.2004.
     Mislim da je GENEX totalno truo i za 100% REORGANIZACIJU!!! Banda lopova koja 10-ak godina samo uzima pare a nista ne ulazu nazad!!! Zicare su zrele za staro gvozdje (po recima samih "Genexovaca" cak i veoma nebezbedne), kapaciteti zicara su apsolutno nedovoljni, priprema staza minimalisticka, a uz to kome je jos stalo da radi na toj hladnoci...
     Kopaonik je predivna planina, ima tu i tamo i veoma ljubaznih ljudi (ugostitelja), potencijal je ogroman, ali nažalost nemamo mi LJUDE koji bi od toga napravili ski centar vredan svojih resursa! Za (kako neko ovde reče) Šabanluk, Čobanluk i Šabanijadu je sasvim OK (sta će njima žičare i ski staze, tu je Grand, Doli Bel i sl.), ali na žalost, tu je kraj našim "turističkim" potencijalima... A i šta će nam Englezi, Francuzi, Grci i ostali "NATO agresori" koji se stidljivo tu i tamo pojave (zalutaju) na ovu predivnu planinu da bi skijali, kada naši "Šabani i Čobani" ionako nemogu u inostranstvo...? Kompenzacija, valjda...
     Dragan, NS
 

25.02.2004
Kop 15.02-22.02 2004
      Upravo sam se vratio sa Kopa i nemam nameru da ga branim od gomile negativnih mišljenja,ali je prethodnih sedam dana bilo jedno od najboljih zimovanja do sada.Neznam šta je to bilo u Januaru, ali za prethodnih sedam dana su sve žičare radile sem Krčmara,Struge i Ledenice,što znači 19 žičara je radilo čak i po lošem vremenu.Čobanluk,Šabanijada,narodnjaci,i slično tome postoji samo oko Granda i Konaka i kafićima oko njih!Čekanje i guranje u redu uglavnom na Karaman grebenu,Malom jezeru i Mašincu!Ako se samo malo odmaknete i odete ka Centru je druga priča.Prvi put sam skijao sve staze i istočno skijalište je fenomenalno.Gobelja1i 2,Gvozdaz,Mali Karaman,Bela reka 1 i 2 su odlične staze i nema velike gužve.Kop je stvarno veliko skijalište i ne čine ga samo Konaci,već veliki broj vikendica,odmarališta i planinarskih domova tipa Rtnja u kome sam i bio i koji je možda i najbolje mesto na Kopu,gde dolaze ljudi koji zaista vole skijanje a ne da budu viđeni.Cene po kafićima jesu visoke ali i u Bg-u su čajevi po 50 din.Novi sistem za ski pass je nešto sasvim normalno što postoji i u drugim zimskim centrima.Više nema padanja i guranja ispred same žice, već ulazi po jedna ili dve osobe.
        Razočarenja su što se ne uloži bar malo novca za nove staze jer Kop ima ogromnih potencijala(neznam šta rade sa tim parama),cena ski pasa je velika,ali komotno možete da se švercujete na dečiji,a jedan od glavnih problema je prilaz planini.Npr mi smo od BG-a do Kopaonika putovali 11sati,(brže bi stigao do Francuske).
Opšti utisci su pozitivni i ako već nemate pare za Zapadnu Evropu,mislim da je Kop ili eventualno Borovec jedino dobro rešenje. Pozdrav Pavletu za slične utiske!
        Evo i par slika sa Kopa od pre par dana:
         Pozdrav Igor

     

24.02.2004
     Ljubazno bih zamolila sve one koji stalno kukaju na Kopaonik, staze, cene, smestaj... da vec jednom prestanu da dolaze na ovu predivnu planinu! Na taj nacin bi omogucili nama, koji potpuno prihvatamo realnost u kojoj zivimo, da na miru uzivamo na 2000m, skijamo na 44km uredjenih (za nase uslove sasvim solidno) staza, na samo 4 sata od Beograda!
     A to sto neka zica ne radi, sto se treba sagnuti ili poskociti da bi nam bio „overen” ski pass nije ni tako vazno ako ima snega, sunca i dobrog drustva.
     Ako vam smeta glasna muzika nemojte odsesti u Konacima, JAT-ovi apartmani su i jeftiniji i bolji, renovirani.
     A ako vas je samo dvoje onda se lepo smestite u Klub A koji je za pocetak marta spustio cene pa smestaj na bazi polupansiona kosta isto koliko i smestaj u JAT-ovim apartmanima (2+0) sa uplacenom hranom u restoranu!
    
Ako vam je skupo da pijete caj od 50 din onda nemojte ni dolaziti!
     I ako mislite da bi vas jeftinije kostalo skijanje u Italiji, Austriji... varate se.
Prvo, treba vam viza.
Drugo, ako idete kolima jeftinije je samo ako vas je 4-tvoro pa delite trosak, ali cete se zato siti navozati do destinacije. Ako hocete brze, onda morate platiti avion 200-300€.
A trece, zar zaista mislite da caj kosta manje od 0.7€??
Pa tek koliko novca se potrosi za kojekakve sitnice (koje zivot znace) a koje vas na svakom cosku mame!? Suma sumare opet SVE TO kosta.

Ja ostajem verna svom Kopu, pa ako mi nesto i zasmeta necu to tako k’srcu primiti, vec cu gledati da zaista od 7.marta uzivam u svom boravku a onda cu vam se javiti sa novim komentarima!
     Lidija

  

19.02.2004
Ove sa motornim sankama bi sve ćorkirao.
     Miroslav S.

18.02.2004
     Proveo sam 5 dana na Kopaoniku krajem januara kada je bilo neverovatno hladno i kada vise nego pola žica nije radilo i niko se nije setio da vrati novac za ski pas koji je s obzirom šta se nudi tj. kilometri i sredjenost staza preskup.
     Bio sam u konacima koji nisu renovirani pitaj boga od kad. Kafici u krugu konaka puštaju itekako glasnu muziku s obzirom da sam bio u konaku "Ras" br. 8 mogao sam lepo da je čujem i u 4 sata ujutru. Jedno veče sam pozvao policiju u pola 1 i prijavio glasnu muziku a od dežurnog policajca sam dobio obećanje da će sve biti sređeno do 2 sata do kada kafići imaju dozvolu za rad. U 2 sata i 5 minuta sam ponovo pozvao i dežurni policajac mi je rekao da će da pošalje patrolu na lice mesta a radi se o kafe klubu Andreja. Ja ne budem lenj i izađem da proverim i stvarno policajci su bili ispred kafica tj. jedan od njih dok je drugi pokušavao da ispoštuje zakon tj. bio je unutra. Pozvao sam patrolu u sobu da provere da li se čuje muzika i naravno uverili su se u to i obećali  su da će sve da srede mada kako rekoše to nije uopšte lak posao. Uspeli su da ugase oko pola 3.  Sledeće vece je bilo sve po starom a ja dignem ruke jer vidim da su to ćorava posla.
     I još jedna zamerka koja se tiče vlasnika motornih sanki koji jure Kopaonikom tj. stazama prepunih skijaša kao da su na pisti. Rekoše da ne postoji zakon koji bi ih sprečio da to ne rade.  Nećemo mi još dugo u Evropu u stvari i nismo za nju.
     Nebojša, Vrnjacka Banja

17.02.2004

    Već nekoliko godina redovno pristupamo vašem sajtu i zaista smo (čitava porodica) zadovoljni nivoom informisanosti. Očigledno vam nije lako da dodjete do pravih infromacija.
     Evo konkretno: upravo smo stigli sa Kopaonika gde su i u ponedeljak i u utorak radile sve žicare sem Suvog rudista, Krčmara, Struge i Ledenice - sve ostale su radile doduše nisu sve počele sa radom u 9 ujutro. Jedino je vezni Jaram proradio tek oko podne zbog velikih nanosa snega na tom delu. Lično sam skijala na svim stazama od Duboke do Gobelje. Danas su takodje radile baš sve sem one klasične 4.

     Mnogi od nas se oslanjaju na vase informacije i u stanju su da ne krenu na put kada vide da žice stoje.
     U svakom slučaju HVALA i ČESTITAMO na uspesnom rangiranju sajta.
 Pozdrav,
     Svetlana Đurić

17.02.2004

Kopaonik 7.2.2004. - 14.2.2004.
    Ove godine, iako ga izbegavam zbog blagih staza i guzvi, zbog prisustva novog malog clana porodice, koji zahteva urbaniju sredinu i kratak put do skijalista odlucili smo se za Kopaonik. Posao nas je naterao da to bude bas skupa nedelja kada je raspust, ali ipak je bolje otici na skijanje bilo kako i bilo kada nego nikada.

    Bili smo u JAT-ovim apartmanima i oni su bili prvo prijatno iznenadjenje. Izgleda da su skoro renovirani, tako da je sve bilo cisto, sredjeno i sve je funkcionisalo. Opreme u apartmanima ima dosta (a postoji i cenovnik ako nesto razbijete koliko cete isto i da platite :)) i u dobrom je stanju. U danima kada je bilo veoma hladno (13.2. - ujutro je bilo -24), u apartmanu je bilo podjednako toplo kao i kada je temperatura oko nule. Voda u vodovodu nije za pice, ali nije ni u inostranstvu, pa se niko ne buni, nego kupuje flasiranu...
    Vidim medju komentarima primedbe na novi sistem na zicarama i nisu mi bas jasne. Sada se brze i jednostavnije proverava ski pas, ne morate da se raskopcavate da ga izvlacite ako vam je vezan na neki kanap, vec je dovoljno da sa leve strane u unutrasnjem dzepu imate ski pas i da se priblizite citacu (koji je veliki i svugde isti, izgleda da neko nije shvatio sta je citac - ono veliko plavo) i proci cete. Takodje, treba reci da to nije samo mehanizam za citanje ski pasa, vec celokupan centralizovan sistem koji prati kada se ko pojavio na kojoj stazi (na zalost g. Takac je imao pejsmejker, pa nije smeo da prolazi kroz ovaj sistem, te nije zabelezeno u sistemu kada je poslednji put bio na nekoj zici), sto povecava sigurnost skijasa ukoliko se izgube. A depozit od 200 din se ostavlja zato sto isti ski pas mogu da prekodiraju (kazu do 800 puta) i daju nekom drugom u sledecoj smeni, pa je i to logicno.

    Staze su bile pristojno sredjene. Ja sam imao srecu da se u neka srecnija vremena skijam i u Val Thorensu, pa sam i tamo video, zimi, a na letnjim skijalistima sa vecnim snegom na visinama preko 3000 mnm kamenje, led i hupsere. Ne verujem da mogu mnogo da urade na Suvom rudistu (kao i na vrhu Jahorine na Ogorjelici - ni tu staze nisu nista bolje sredjene), jer tamo nikada ne pada normalan sneg nego konstantno brise vetar. Ostale staze su svako jutro bile solidno utabane. Oni koji ocekuju da sve bude idealno ispeglano i postojano, bolje da se ili ne skijaju ili nauce da se bolje skijaju.
    Guzve je bilo, ali na standardnim zicama koje voze na vrh brda Karaman. Zasto se svi nabijaju tu, nije mi jasno, ali ko nece da se skija bas tu, nece se ni gurati. Svega par puta smo se zakucali u veliku guzvu (Duboka 2), gde smo videli novi srpski izum u cekanju u redu - skidanje skija, jer se ljudi toliko nabiju, i stanu jedni drugima preko skija da ne mogu da se maknu. Ali i u inostranstvu ima guzvi, nemojte da mislite da nema, jedino su tamo ljudi kulturniji, pa osmisle kako da duzi red izgleda normalno (pa ograde cik cak stazu za cekanje) i da ljudi ne ulecu preko reda. Svi projektuju kapacitet zica prema kapacitetu hotela i nece da pustaju zice na kojima nece biti dovoljno skijasa.
    Cene pica na stazi nisu bas niske. Ne mogu da shvatim kako je nekome normalno da plati 50 ili 60 dinara za caj, jer to je 2dl vruce vode i jedna kesica koja kosta manje od 2 din. To je ipak previse, ali to je srpski sindrom da svi zele da voze dobra kola posle dva meseca posla.
    Druga primedba - kada je vetar ukljucuju Karaman dvosed, a ne ukljucuju ostale tanjire. Kako je moguce da su oni osetljiviji na vetar???
    Najgore od svega je put preko Josanicke Banje. Deo u dolini Ibra koje odrzavaju Kraljevcani je potpuna katastrofa, rupa do rupe, krater do kratera.
    Sve ukupno, Kopaonik je kompletniji zimski centar od Jahorine, jer ima mnogo vise sadrzaja za one koji se ne skijaju, za one sa malom decom, urbaniji je i pruza vecu sigurnost. Staze su blaze, guzva je veca, ali nemojte da zaboravite da je ovo Srbija, zemlja u kojoj u pojedinim opstinama je prosecna plata oko 3000 dinara… Moze da se popravi i treba da se popravlja, ali ne treba ga neobjektivno ocrnjivati.

Pozdrav, Pavle.

12.02.2004
Postovani,
     Nikada jos nisam bio na Kopaoniku. Skijam od svoje treće godine, isključivo po Švajcarskoj i Austriji. Dok sam studirao radio sam redovno kao intruktor skijanja u Gstaad-u i St. Moritz-u.
     Dosta mi je ovdasnjeg perfekcionizma i prepariranih staza. Željan sam divljih balkanskih avantura i ludačkog
provoda uz Turbo folk. Nameravam zato da sledeće godine po prvi put posetim slavni "Kop".
     Samo jedno me brine: da li tamo mogu iznajmiti moje voljene Voelkl P60  i za koju cenu?
Pozdrav
     Deki 
dejan.mikic@fif.stzh.ch

12.02.2004
     Ljudi, šta se bunite, pa nisu ovi problemi od juče, godinama unazad nas prave budalama. Zašto nešto ne promenite, pa u našem okruženju ima gomila skijaških centara koji zaista i zaslužuju to ime, jer je sve podređeno skijanju i uzivanju, a da pri tome nemate utisak da ste opljačkani.
     Već dve godine (od kada sam rešio da me ne prave idiotom) idem na Borovec (pandan Kopaoniku u Bugarskoj) i za svaku preporuku je - da ne detaljišem previše- SVE je suprotno od Kopaonika, osim prirode i snega, što je vrlo slično.
     Zatim Bansko u Bugarskoj (pandan Brezovici), gde su, dovoljno je reći, Austrijanci zakupilii liftove i staze - tamo je čak i jeftinije od Boroveca koji je jeftiniji od Kopa. Tamo idu ljudi koje znam već godinama unazad i oduševljeni su. Ako je dovoljno dobro Englezima, Nemcima, Francuzima, Grcima i gomili drugih nacija koji u ogromnom broju idu na ta mesta (Bugara na stazi skoro i da nema), biće dobro i nama. I sve to za manje love koju bi ostavili na Kopu. Tužno je reći, ali Bugari su nas prešišali u tom segmentu za 10 godina.
     Trgnite se malo, prosetajte po netu, raspitajte se kod ljudi koji su bili i pogledajte okruženje i zaboravite na Kop dok se nešto drastično ne promeni. Isto bih najviše voleo da budem na Kopu, ali pod ovim uslovima sam bih sebi ličio na neku domaću životinju kad bih otišao tamo. To što pišete i kritikujete, pa onda ponovo odete na isto mesto, pa opet kritikujete... zar vam ne deluje pomalo mazohistički? Na taj način se ništa neće promeniti, samo ako gosti ne dolaze će naterati somove da naprave pomak nabolje. Ne bih zeleo da me pogresno protumačite, ja Kop obožavam, prvi ću biti na stazi kada se nešto promeni, ali za sada...
     Pozdrav Pedja

10.02.2004
      Ko sve zimuje na Kopaoniku

Izvod iz teksta Aleksandra Apostolovskog  iz dnevnog lista Politika od 09.02.2004.
     GUBITNICI NA ŽIČARI
     Ispred hotela "Grand", pod punim gasom mladić pokreće motorne sanke i zaleće se niz usku stazu. Za njim ostaje oblak ledene prašine. Deca se bacaju u stranu, policajci okreću leđa.
     Noć na Kopaoniku je obično tiha, samo je remeti urlanje sanki koje vrludaju stazama, a onda paradiraju centrom Kopaonika.
     Čak su i lokali i restorani prazni. Konobar u ekskluzivnom restoranu ser žali, ne pamti ovakav post.
     Spokoj zimske tranzicije . . .
       
     U tom restoranu orkestar svira samo za jednu porodicu u ćošku. Konobar je pouzdaniji tumač ekonomskog položaja prosečnog Srbina od indeksa troškova života. "Jednostavno tropa", kaže ovaj kafanski analitičar. Glava četvoročlane porodice ne sme ni da pomisli da bey 2.500 evra krene u idilu zimske dokolice. Pominjanje ove sume za običnu porodicu podseća na zimski košmar. Ili bolje reći beli pakao.
     Samo nekoliko lokala u "Konacima" koji su angažovali mlade plesačice, podsećaju da je druga polovina januara po običaju top sezona za srpski džet-set. Tamo se dve devojke njišu uz taktove novih pesama Vlade Georgijeva. neka gazde mole svevišnjeg da ovi devojčurci imaju ličnu kartu.
     Ali, kako onda objasniti činjenicu da trenutno na Kopaoniku nema slobodnog kreveta, ne računajući kancelariju u vili "Raška", opštinskoj kući, koja se za nekoliko minuta preuređuje u spavaonicu za hitne slučajeve.
     Jedna od teorija je da početkom devedesetih srpski novobogataši nisu smeli da odlaze u skijaške centre po Evropi, što zbog poternica, što zbog čuvenog spiska Evropske unije za nepoželjna lica. I, kuda su mogli da odu zimi petrolejski i ratni heroji? Na Avalu? Možda na snežne padine Kosmaja?
    
     Kopaonik, prelepa planina ali divlja, bila je idealni krajolik za prikazivanje skupe skijaške opreme, novih BMW-ea i mladih lepotica.
     Obični srpski skijaši, čudna vrsta koja ne propošta nijednu sezonu da bar sedam dana ne provede na sneu, pa makar dobila anemiju, jer osom mesnih narezaka donetih iz Beograda ne okusi ni miligram bili čega što podseća na vitamin, druga je vrsta hodočasnika koja ne može bez snežnih vrhova. Ova vrsta kuka na skupoću, sanjajući da će kad-tad svratiti bar do Davosa. Proklinje najskuplji čaj u Evropi. Namerava svake godine da prijavi gospodu iz "Genex-a" kao kandidate za ekstraprofitete. Ali, bez trunke ponosa, ova deca srednje klase opet ponovo isto - svake zime dolze na Kopaoik.
     Za to vreme, nova klasa u Internet kafeu, kod Srbe, sajber majstora iy Kragijevca, proverava svoje mejlove. Dok im žeme skijaju, oni sklapaju nove poslove, a deca im ponekad prave druđtvo, ratujući na kompjuterima sa vanzemaljcima, ili ubijajući za novac, u novoj, bezveznoj igrici na život i smrt.
     Retki su iskreni zaljubljenici u planinu, poput sadamdesetogodišnjeg Marijana, koji je trasirao većinu staza, ili čuvenog olimpijca Artura Takača, koji je, po svemu sudeći, zauvek nestao u vrhovima okovanim snegom.
     Gubitnici tranzicije, naravno, zavide srpskoj eliti: tridesetčetvorogodišnji intelektualac, onaj iz narezak-grupe, teši se da ih ne primećuje: Njegov skijaški dan počinje oko devet časova i traje negde do šest. Onda tone u san . . .  "Elita" počinje da živi tek posle 23 časa. Na stazama ih nema ni od korova... Ne računajući kafiće uz stazu.
     U vili "Raška", Sreten Pešović, poznatiji kao Kavurma, čuvar ove opštinske kuće, alfa i omega za sve koji očajnički traše slobaodan krevet, okreće brojeve telefona hotela, vlasnika vila. Na vrata mu kucaju i ministri . . .
    
     Na kopi se, tvrdi Kavurma, ponovo pojavile lažne novčanice od 1000 dinara. Tačno toliko košta da "lopatari" oslobode vaš automobil  zarobljen na parkingu. Ima ih tridesetak, i imaju svoje rejone: Banjci kontrolišu teritoriju kod "Konaka", Brušani su stacionirani kod "Jata", Šipačinci kod "Granda".
     Dok čiste jedan, ztrpavaju snegom druigi auto. Zato je lopata najtraženije "oružije" na Kopaoniku.
     . . .
     Nedelja je ujutru, i gužva ispred žičara je kao u vreme hiperinflacije, kada su Srbi čekali da im Dafina Milanović isplati još jednu kamatu.
      Politika, 09.02.2004. - Aleksandar Apostolovski
 

09.02.2004
     Bila sam na Kopu 4.2.2004. i oduševljena sam. Vidim da su komentari ostalih uglavnom negativni, ali ja primećujem znatno poboljšanje u odnosu na prethodne godine.
     Posto je raspust u toku, očekivala sam ogromnu gužvu, ali bilo je sasvim ok. Samo smo jednom čekali nekih 10 min. na Malom Karamanu. Snega je bilo mnogo, bio je odličnog kvaliteta, staze ravne, bez hupsera. Novi sistem za ski pas je takodje super, nema više stalnog skidanja rukavica i pokazivanja propusnice. Imam zamerku samo na brzinu otvaranja sistema, jer sam jednom ne zaustavljajuci se, htela da prodjem pored senzora, očekivajuci da će se otvoriti, ali on očigledno ne reaguje tako brzo, pa sam se zakucala u šipku. Zato, oprez!
     Još jedno prijatno iznanedjenje su cene pića na stazi. Caj 50 din. Ovo je verovatno posledica slabije posete, ali bilo bi dobro da tako i ostane. Ovo nije naručena reklama, jednostavno sam posle niza godina konačno bila zadovoljna boravkom na Kopu. I doći ću ponovo, nadam se da će biti još poboljšanja.
     A, da, možda smo mi baš imali sreće, jer je tog dana, posle 10-ak dana proradila Duboka 2.

     Milena

04.02.2004
     Kopaonik, 17.01.-31.01.2004.
Sta reci posle 15 dana provedenih na Kopu, osim da na toj planini postaje sve gore i gore.
     1. Snega kao u prici, jele i borovi samo sto ne pucaju pod njegovom tezinom a staze u katastrofalnom stanju. Na sve strane led i rupe, ratraci sredjuju Masinac i Malo jezero, neradi Duboka 2, kvari se Karaman Greben, tanjiri staju i duze od pola sata. O propalim dvosedesnicama koje unistavaju nasu opremu bolje i da negovorimo...
     2. Novi sistem za ocitavanje ski-pass-a uveden je da bi sprecio tipove na zici da prave svoje dilove a ne da bi povecao brzinu prolaska ili nedaj boze komfor nas koji ga koristimo..
     3. Sve što su obecali u Genexu bila je čista glupost: ni traga od četvoroseda na Karamanu, Krčmar je i dalje neupotrebljiv, voda je i dalje neupotrebljiva, ratraci nista nerade, itd,itd...
     4. Nova staza na našoj *najlepšoj planini* -sta je to?? Predpostavljam da će to doživeti naši unuci!!
     5. Neljubazni prodavci koji vas prate u stopu sa namerom da vas spreče da im *maznete* smoki ili jogurt....  koji u privatnoj prodavnici menja cenu u zavisnosti od doba dana kada ga kupujete...

     Spisak je podugačak i zato jedan mali savet onima koji ovo čitaju: Ako već imate para da odete na Kopaonik dodajte još malo (ili nimalo) pa lepo idite u Italiju ili Austriju, vredi izbeći ovo nerviranje i frustraciju.

     Dušan

S. S.  31.01.2004, Večernje Novosti

      S neba pa na skije

     MOŽDA je i dobro to što četiri petine stanovnika ove države u izgradnji ne putuje nigde. Mogli bi da ih razmaze mondijalisti kojima je stalno nešto dosadno i stalno nešto izmišljaju. I takve stvari da je sasvim moguće da počnu da se, daleko bilo, sudaraju skijaši i avioni.
     A već se redovno događa da putnik još u avionu, u saradnji sa stjuardesom, natakne skije na (svoje) noge, i, odmah po sletanju, sa avionskih vrata krene da se spušta niz Mon Blan, umesto da prvo, kao svaki normalan čovek, uđe u aerodromsku zgradu, pokaže policajcu pasoš i vizu, ubedi carinika da kavurma u prtljagu nije luda, pa ako ga ovi ni po jednom osnovu ne vrate tamo odakle je došao, odveze se u hotel i počne da piše razglednice.
     To su, valjda, ti evropski trendovi. Englezi hoće da polete sa aerodroma ”Hitrou” i slete na Pančićev vrh. Mi njih ne razumemo šta bi im falilo da se šest sati voze autobusom od Surčina do Kopaonika, oni ne razumeju nas zašto smatramo da šest sati vremena ne košta ništa, i tako se sa Evropom odlično slažemo. A i šta bismo sa našom nacionalnom, biznis, skijaškom i ostalom elitom, da imamo aerodrome po planinama. Doći na Kopaonik avionom značilo bi ne pokazati svoj najnoviji džip-kapitalac, a tako nešto dalje bi značilo sumnju da ste prešli na protivničku stranu, sa nesagledivim posledicama.
     Da li zato što tamo imaju višak novca i manjak vremena, ili bi da imaju više i jednog i drugog, u Evropi je poslednjih godina prava navala na izgradnju planinskih civilnih aerodroma, na preko 2.000 metara visine, posebno u Alpima Švajcarske, Nemačke, Italije, Francuske i Austrije, ali i u mnogim ski-centrima Norveške, Švedske, Finske... Da ovde i ne govorimo o Aljasci i Severnoj Kanadi, gde je sistem planinskog avio-turizma doveden dotle da avioni samo što ne sleću na recepcije hotela.
     Građevinska tehnologija, s jedne, i supermoderna navigaciona tehnika, s druge strane, omogućuju postavljanje pista na nemogućim terenima i sletanje aviona nalik na slalom. Negde su, tako, napravljeni pravi pravcati, veliki planinski aerodromi, koji mogu da prime sve tipove aviona, negde manji, za avione sa najviše 50 mesta, ali je ceo avio-sistem razrađen tako da je napravljeno mnoštvo takozvanih altiporta, do kojih stižu još manji avioni, ponegde i na poravnate snežne piste, pa se i to često nastavlja sistemom helikopterskog završetka putovanja na željenom mestu. Dakle, sa jednim, dva, ili tri leta, bez mnogo zadržavanja i bez brige o svom prtljagu, za nekoliko sati stižete baš na prag svog hotela, ma kako da na visokom i nepristupačnom mestu bio.
     Zato je klasično zimovanje u lepim planinskim centrima prilično prestruktuirano, u naglom porastu su ski-vikendi, upravo zahvaljujući mogućnosti da ovakvim avio-sistemom iz jedne zemlje za nekoliko sati stigente na planinu druge, zašta bi vam automobilom trebalo i više od jednog dana. Drugim rečima, na skijanje se, u jednoj sezoni, ide mnogo češće, a kraće.
Ali, sve to ne znači da svaka država koja ima lepe planine ima i ustavnu obavezu da zarađuje novac praveći aerodrome po njima.      Nama tu vrstu slobode još dugo niko neće oduzeti.

   

29.01.2004
    
Boravio na Kopu od 22.do 27.januara.Strasno hladno je bilo, ali,
1.Pokvarila se Duboka II posle mesec dana od pocetka sezone???!!!Crko
motor!! Molim Vas lepo. Tako treba!
2. U ponedeljak minus 17, sija sunce, crko Karaman!!! Ljudi na zici,
deca... Agregat ne radi, nema nafte u rezervoaru...Tako treba!!!
Toliko.     

Boban B.

21.01.2004.
     Kopaonik 04-18.01.2004. Užas, užas, užas, malo je reći...  Sneg je padao prvih devet dana, a ratraci ni jednom nisu izašli na stazu. Od 14 dana "skijanja" dva dana je radila Duboka-crna. Samo za to se može reći da je bilo skijanje. Genexova ski škola naravno svuda ima prioritet, tako da je sasvim nebitno što smo mi platili 10.000,00 din ski pas za 14 dana. Pa to nigde u svetu nema da škole imaju prioritet. Cene, ljubaznost - neljubaznost, bezobrazluk tu su prvi.... 
     Kopaonik me neće videti više. Ljudi na Jahorini će te mnogo više dobiti za svoj novac i u pogledu ljubaznosti, skijanja i svega što jedna planina može pruziti.
     Pozdrav Gaga

16.01.2004.
     27.12.2003.-03.01.2004. Prvi utisak: Najskuplji period sezone(Novogodisnji), Genex pa i ostale firme koje se "bave turizmom" su potpuno dočekale nespremne. Priprema i uhodavanje se obavljalo u najskupljem periodu zimovanja, na veliku žalost i štetu nas koji smo za sve to veoma mnogo platili. Sunčani vrhovi umesto reprezentativnih apartmana, svojim izgledom i načinom na koji sobarice i svi ostali obavljaju svoje obaveze, predstavljaju nivo nizi od jeftinog sindikalnog odmarališta gde ljudi dolaze po nekim besplatnim vaučerima. Dalje ogromna buka koja od 8 uveče pa do duboku noć ili jutro praktično u većini apartmana onemogućava normalan boravak. Posebno pitanje za sve moguće inspekcije: Na koji način su kafići ispod spavaćih soba dobili dozvolu za takav rad kada građevinski i namenski ništa nije urađeno da zvuk i vibracije ne prolaze čak i do poslednjih spratova.
     Žicare i staze to je najvažniji, najgori i najbezobrazniji deo price. Ovo je dovoljno za sve one koje ovo interesuje detaljnije nije potrebno jer za ukupnu sumu potrošenu za 7 dana postoji dosta alternativa.

     ANDRIJA 
 

16.01.2004.
    27.12.2003.-03.01.2004. Od februara 1986.g  prvog boravka  u "RAS"u pa do danas ovo je ubedljivo najnegativniji utisak koji sam za ovih 18 godina poneo. Neorganizovanost, neprofesionalnost, neljubaznost pa i nevaspitanost, uz dodatak drskosti i bezobrazluka za koeficijent plaćeno /dobijeno. Naravno većina ovoga odnosi se na Genexovu "eparhiju". Iskreno: ne razumem prvo sebe a zatim i ostale posetioce iz kruga daljeg od Raške i Kruševca koji dolaze na Kopaonik i plaćaju potpuno sve bez ikakvih povlastica. Jedino lepo je priroda i potencijal, koji nadam se da će bar naši unuci, ako ne deca, iskoristiti.

     Miodrag
 

16.01.2004.
    Info za PRAVE skijaše :
Da li vredi ići na KOP? Na žalost... NE!
Zaista volim Kopaonik. Ta prelepa planina ne zaslužuje da bude toliko loše odrzavan skijaški centar *<(:-<)!
I dok su jelke ponosno i srećno jedva izdržavale teret ogromne količine “belog blaga”...tužne staze su bile ogoljene, neuređene, okićene kamenjem. Nijedna ozbiljnija staza nije radila! Ajd’ Krčmar kao ima opravdanje, a Duboka i  Gvozdac...?
Uh, a tek anti-sportsko ponašanje u redu za žicu... svi haotično jedni drugima gaze iz sve snage po skijama. Totalna nekultura. Znači, svoje nove skije ostavite kod kuće, a tamo rentirajte neke polovne.
Ovo su ublaženi (ima jos hilijardu stvari koje bi trebalo poboljšati) utisci boravka na KOP-u 3-10.jan.2004.
     Pozdrav! Lija

 

15.01.2004.
      Boravili smo u Brzeću (ispod Kopaonika) od 4.1.-11.1.2004. Uprkos hladnom i vetrovitom vremenu pet dana smo se skijali. Dva dana smo bili samo na Beloj Reci I (jer su vremenski uslovi uslovi bili nemogući), a tri dana smo se izvlacili gore na vrh (Bela Reka I, pa Bela Reka II, pa Knezevske Bare).  
     Sve što je prethodno Igor napisao -tacno je. Ni jedan jedini ratrak nismo primetili, a staze su bile sasvim nesređene.
     Jedinog toplog dana (-4C) tanjirače su se sukcesivno kvarile. Prvo smo na Marinim Vodama čekali 40-tak minuta, pa je zastoj bio na Karamanu, a zatim je i Gobelja Relej par puta zastala - srećom kratko. 
      Tu je najveće razočarenje bila staza - mnogima omiljena. Ista je bila izrovana (klinci sa kacigama), a sneg je na vrhu bio "odnet" - u 13 sati neupotrebljiva. Ne razumem - ako se već naš "sirom sveta proslavljeni podmladak" u alpskim disciplinama priprema - da li mi koji smo došli na odmor i uredno kupili ski pass treba da izbegavamo da se skijamo.
      Ili mozda Genex-ovci treba ažurnije da sređuju staze. Ti ljudi su komotni - beskrajno.
Nataša

10.01.2004.
     Evo još malo utisaka sa Kopa. To je jedna zaista divna planina velikih mogucnost, i ukoliko je isključivo posećujete radi čistog vazduha i prirodnih lepota vaše vreme i novac nisu uludo trošeni. Ako očekujete da vidite neko vedro lice u kafiću, hotelu prodavnici, odustanite. Ako očekujete da vam bar jednom ne zakinu na ceni (nekog proizvoda, čaja u kaficu itd.) opet odustanite. Ukoliko ne zelite da vas u apratmanu (u drustvenom vlasnistvu) koji ste "dobro " platili ne posmatraju kao potencijalnog prestupnika koji je došao da im pokrade peškire, viljuške, kašike itd., pokušajte na nekom srećnijem mestu. O  polomljenim sedištima na dvosedima bolje i ne pisati.

Zato, uštedite neku paricu pa na Alpe.
Hvala na prostoru
     Aleksandra

06.01.2004.
     Kopaonik 24. XII '03.- 4. I '04.

     Na Kopaoniku jos uvek sve po starom. Stavrno svaki put se zapitam zasto ponovo idem gore. U ponedeljak su radile samo zice Malo jezero i Masinac. Ako mislite da je to uticalo na cene ski passa grdno se varate. Mada posto i u utorak su radile samo cetiri zice (s tim da je Duboka 2 proradila tek oko 14:30), neki su se vratili na recepciju i zahtevali da im se vrate pare. "Usluzni" prodavac je za malo izbegao batine. Mada je i to imalo pozitivnih strana, vec od sutra su skoro sve zice radile.
Ratraci (tabaci) naravno <<ako>> prodju po stazama prodju samo jedno i to odmah po zavrsetku rada zica, tako da se preko noci staza smrzne unistena dubokim brazdama tipova na motornim sankama. A npr. u cetvrtak ratraci uopste nisu nigde prosli, sto je naravno imalo katastrofalne posledice na skijanje sledecih par dana. Onda je u petak palo malo snega, i umesto da se to iskoristi i jos malo utaba, ne, nisu se setili da utabaju ujutro posto je sneg pao, nego je na stazama bilo malo krpica leda, a malo dubokog, tek napadalog snega.
     Sto se tice najnovije "pogodnosti" za nas skijase je novi sistem za citanje ski pasa. Lepa ideja, verovatno veoma skupa, potpuno nepotrebna, i kao i vecina stvari gore, lose realizovana. Osim sto trebate da ostavite kauciju za ski pass (200 din) koju dobijate kada vratite isti, citaci su postavljeni na razlicitim visinama, tako da se nije jednom desilo da sam morao da poskocim, ili da se saginjem, da bi mi aparat "video" ski pass. Naravno ako se rampa otvori, pa zatvori, a vi niste prosli mozete da se slikate nardnih 5 min, jer vas aparat nece pustiti da prodjete (sa lepom porukicom Double entery).
     (G. Zorane, ovo slobodno obrisite ako mislite da nije uredu da se stavi na site) Ako neko zeli da jeftinije prodje, neka samo kupi deciji ski pass. Niko me nije proverio za sedam dana skijanja, a nema neke drugacije poruke ako je deciji ski pass. Naravno ja to nisam znao pa sam kupio ski pass za odrasle, ali sam kasnije shvatio da je to bilo moguce.
     Pozdrav i za sve one koji idu gore poruka: Samo polako i bez nerviranja :)
     Igor

 

24.12.2003.
     KOPAONIK:
GODINA 2014 NOVOSTI: Posle dugih godina samopregalačkog rada organizatora danas je svecano puštena u rad staza KRČMAR.
GODINA 2054 Otvorena NOVA staza na Kopaoniku. Svim skijašima i snowboarderima želimo srećno zimovanje.
     Darko

24.12.2003.

Evo još malo utisaka sa Kopaonika.
Vikend 12. - 13. decembar. Osim toga što nijedna žica ne radi (tek je sredina decembra!!!!!!!!), i što u Grandu stvarno nije bilo struje i vode(!), ni privatnici se nešto nisu naložili da ugoste i usluže onih 2.500 pravnika na seminaru i kusur stotina dečice na rekreativnoj nastavi, a ni ponekog zalutalog vikendaša. Bilo nas je osamdesetak vikendaša, na žalost stvarno zalutalih, jer smo, u stvari, barem ja, ocekivali nešto malo više nego što je sneg po krovovima i kafa od stotinak dinara. By the way, u kaficu u Konacima morali smo sami da rasklopimo stolice i namestimo stolove, konobar nas je jedva uslužio, a pola sata smo ga jurili da mu platimo. Nije čovek očekivao toliku navalu i gužvu, šta li. Pomenuh sneg po krovovima - više ga je bilo tamo, nego na stazama. Žicare, naravno, nisu radile.
A kad na sve to dodate i više nego iritirajucu ovonedeljnu izjavu za novine jednog od čelnika skijališta, da ukoliko gosti budu izrazili želju, oni ce da puste neku žicu da radi (vidi ski info!), onda izgledi za uspeh sezone na Kopu i nisu baš sjajni.
Voleo bih da su ovo „prvi mačići”, i da će jednom, ako ne ove godine, i kod nas sezona početi na vreme, kao i svuda u Evropi.
Za kraj, evo i malo „materijalnih dokaza”, snimaka nacinjenih na Gobelji, 13.12.2003.

 

Srdacan pozdrav,
Bata

 

 

Kopaonik 13. - 17.12.2003.godine
     Ovo je prvi utisak sa Kopa u sezoni 2003/2004.
    
Od 13 do 17 decembra održano je tradicionalno savetovanje pravnika. Neželim da pričam staru priču kako na Kopaoniku sve nevalja jer je naš a u stranim ski centrima je sve OK, ali želim da postavim dva pitanja :
     1. Sredina decembra je početak sezone u svim centrima. To znači da sezona POČINJE a ne da se vrše pripreme za sezonu. U ostalim ski centrima u okruženju turisti se uveliko skijaju. A na Kopaoniku? 13.12.2003. hodinke u GRANDU osvetljavaju sveće, nema struje, nema tople vode.
     2. Snega na stazama nema-iako je temperatura u minusu, nema ni veštačkog snega. 2500 turista u hotelima ali ljubazni domaćini to neznaju da iskoriste. Da li je to normalno i dokle će to biti normalno? I na kraju jedna novost. I jedina sa Kopaonika za ovu predstojeću sezonu.
     Srebreni aparati koje će te videti na ulazu prema bilo kom ski liftu je ta novost. Ski pass više nećete morati vaditi i pokazivati lokalnom preplanulom tipu, sada to radi elektronski čitač, ukoliko imate ski pass bilo gde u ski opremi poluga se otvara automatski i možete proći, ako nemate ostaje zatvorena. Koliko će turisti od toga imati koristi? Malo, reklo bi se...

     Milan Dj.

17.12.2003.  
     I jedna dopuna...Vode (pijaće) i dalje nema, i pored informacije na Vašem sajtu. Za nestanak struje u Grandu se možda može reći da je viša sila, ali ne i za nepuštanje agregata u rad (kasnije je agregat radio, ali samo za hodnike i zajedničke prostorije, ne i za skupo plaćene sobe).
     Dule


Pogledajte kakvi su utisci o boravku na Kopaoniku
tokom ski sezona 2002 i 2003


NAZAD