Skijaško trčanje - program trka, discipline |
Argumentovano aerobno najzahtjevniji sport na programu Zimskih olimpijskih igara, jer smučarsko trčanje traži sportiste koji imaju izdržljivost maratonaca a aksplozivnu snagu sprintera na kratke staze. Na programu Olimpijskih igara je dvanaest disciplina smučarskog trčanja, šest za mučkarce i čest za žene.
PROGRAM:
Trke u pojedinacnoj konkurenciji:
Takmičari startaju u intervalima od 30 sekundi i takmiče koristeći klasicnu tehniku.Takmičar sa najbržim vremenom je pobednik.Sprint :
Kvalifikacione trke odredjuju 16 najbržih skijaša koji nastavljaju takmičenje kroz eliminatorne trke. Nakon serije kvalifikacionih trka, održavaju se četri bitke-trke za najboljeg sprintera, pri čemu takmičari upotrebljavaju slobodnu tehniku i masovni-grupni start.
U trkama slobodne tehnike takmičari mogu da koriste bilo koji stil ali uglavnom koriste klizni korak, jer je najbrži. U ovoj tehnici takmičari se odguruju unutrašnjom stranom jedne pa druge skije a potom klize prenoseći težinu tela sa jedne na drugu skiju, kao sto to rade klizači.
Štapovi se koriste istovremeno i odbacuju skijasa prema naprijed.
Kod klasične tehnike, takmičari drže skije paralelno, odbacujući se snažno sa osloncem na oba štapa istovremeno, prema naprijed.
PURSUIT – (lov ,gonjenje, potera)
U prvoj trci takmičari koriste klasičnu tehniku. Startni redosled za drugu trku (slobodna tehnika), odredjuje redosled ulaska u Cilj iz prve trke, tako da najbrži takmičar startuje prvi. Prvi takmičar koji u drugoj trci predje Ciljnu liniju, ukupni je pobednik.
GRUPNI (mass) START :
Takmicari se poredaju u redove od po 10-15 , sa najbolje rangiranim takmicarima u prvom redu. Na pucanj startnog pistolja zapocinju trku slobodnom tehnikom. Prvi takmicar koji predje liniju Cilja je pobjednik.
ŠTAFETE :
Svaki tim ima četri skijaša, od kojih svaki trci svoju distancu, zene 5 km a muskarci 10 km, jedno posle drugog. Takmičari trče dva kruga slobodnom tehnikom a potom dva kruga klasicnom tehnikom.
Kod prvog starta na pucanj pistolja, iz svakog tima po jedan takmičar prelazi liniju Starta i započinje trku svoje duzine (“kruga”).
U prostoru za “primo-predaju” štafete, dolazeci takmičar dodirne rukom rame takmičara koji čeka na svoj start.
Tim čiji takmičar (četvrti član) prvi predje liniju Cilja, je pobjednik
S T A Z E :
Kao i na svim takmičenjima u skijaskom trčanju, dužine trka su i do 24 km, postavljene tako da su, sto je moguće više, vidljive gledaocima sa tribine koja se nalazi u STARTNO-CILJNOM prostoru.
Na stadionu za smučarsko trčanje (koji je bio paralelan stadionu za biathlon) u Salt Lake City – “Soldier Hollow’s", najduži krug bio je 16,7 km, sa ukupnim vertikalnim usponom od 561 m.
Za takmičenja slobodnim stilom, snijeg na stazama širokim 5,5 m, mašinski je prepariran i nabijen u ravnu kompaktnu povrsinu.
Za takmičenja klasičnim stilom, nakon što se mašinski preparira i poravna, u snijegu se (posebnim dodatkom mašini) utisnu dvije paralelne špure - smučine.
O P R E M A :
Skije: Napravljene od fiberglasa, obično 25-30 cm. duže nego smučar.
Cipele : napravljene od najlona i plastike;Vezovi: obezbedjuju da vrhovi cipela budu čvrsto pričvršćeni za skije, peta je slobodna;
Štapovi: duzine do ispod pazuha ruke smučara, napravljeni od laganih a jakih karbonskih vlakana;
maze za skije: vosak za čvrst oslonac smučke na sneg nanosi se na njen centralni dio skije kako bi dao oslonac smučaru kod odklizavanja prema naprijed (kontra maža). Vrh i rep skije se mažu voskovima koji podspešuju klizanje;
Rukavice: Tanke rukavice sa kožnim dlanom, prozračne a otporne na vetar.
Naočare: Lagane, zaobljene suncane naočare koje omogućavaju dobru vidljivost, umanjuju blještanje sunca i snega i štite oči od vetra.
Slobodna tehnika :
Smucke: su 10 do 15 cm krace nego kod smucara klasicne tehnike ;
Cipele: su vise krute-jake od klasicnih ,da bi cvrsce obuhvatale zglob noge;
Vezovi: obezbjedjuju cvrsto priljubljene vrhove cipela za smucke;
Stapovi :duzine do brade ili usta smucara ;
Maze: klizajuci vosak je namazan na cijelu povrsinu donjeg dijela smucke:
Pogledajte ostale strane o Skijaškom trčanju:
Skijaško trčanje
Inovacijama do veće popularnosti
Skijaško trčanje - Nordijsko skijanje